Galerijā „Mākslas Banka” no 22. februāra līdz 5. martam skatāma Initas Ēmanes un Veronikas Plaudes  personālizstāde „Horizontāle.Vertikāle”. Abu autoru radošā sadarbība un draudzība aizsākusies Mākslas akadēmijā, kur Veronika Plaude apguvusi stikla mākslu, tostarp Inetas Ēmanes vadībā. Izstādē „Horizontāle. Vertikāle” blakus I.Ēmanes stikla kompozīcijām skatāmas V.Plaudes lielformāta gleznas. It kā atsaucoties izstādes nosaukumam, stikla darbi reprezentē vertikālo dimensiju, kamēr gleznās atspoguļojas galvenokārt horizontālo līniju ritmi. Citējot izstādes ievadam izmantoto Haralda Plauža dzejoli -

„Horizontāle, Vertikāle

Divas elpas, divas pasaules, tālas

un tuvas kā diena un nakts”.

V.Plaude “Bez nosauuma”,a/e, 2016.

I.Ēmanes stikla darbos atspoguļojas autores interese par dabu, tās krāsām un gadalaiku ritmu. Lai gan autores stikla kompozīcijās dominē stilizācija un ģeometriska abstrakcija, nojausma par konkrētu dabas elementu klātbūtni saglabājas, uz ko norāda arī darbu nosaukumi, kā, piemēram – „Mākonis”, „Pa vējam” vai „Spārnu ritms”. Darbs pie šī cikla kompozīcijām aizsācies meistardarbnīcā Čehijā pagājušā gada vasarā, kas līdztekus radošiem eksperimentiem pavēra arī vēl nebijušu tehnisku risinājumu iespējas.

Līdzīgi arī V.Plaudes darbos interese par dabas ritmiem atklājas abstraktu krāsu līniju ritmos. Autores uzmanības centrā ir jūra dažādos gadalaikos un noskaņu gammās. Eļļas gleznās dominē plati, tonāli piesātināti triepieni. Lai gan vietumis krāsas klājums ir biezs, pastozs, lielākoties autore eksperimentē ar plānu, vietumis caurspīdīgu krāsas klājumu, kas sabalsojas ar mākslinieces interesi par stikla mākslas īpašībām, kā arī akvareļglezniecības tehniskajām iespējām.

I.Ēmane “Pa vējam”, stikls, 2016.

Par autorēm

I.Ēmane ieguvusi Mākslas maģistra grādu Stikla apakšnozarē, un jau kopš 1993.gada līdztekus radošajam darbam un dalībai izstādēs strādā par lektori Mākslas akadēmijas Stikla nodaļā.

Arī V.Plaude apguvusi stikla mākslu, piedalījusies izstādēs, kā arī darbojusies kā stikla dizainere, tomēr šobrīd par savu galveno izteiksmes līdzekli uzskata glezniecību.

Izstādes atklāšana 23.februārī plkst. 18.00

(c) Mākslas Banka

   
© 2012 Mākslas Banka Sekojiet mums arī facebook